مروری سریع بر آناتومی

پدید آورندگان: دکتر افشین طاهری اعظم
قیمت: 25,000 تومان
تعداد:        - یا -   افزودن به لیست دلخواه

مروری سریع بر آناتومی

بدن انسان همواره محل توجه و تمرکز بررسی و مداخلات در کارهای روزانه پزشکان است. لذا دانش آناتومی برای طبابت ایمن، ضروری است. ممکن است بیشتر پزشکان نیازی به کالبدشکافی جسد نداشته باشند، اما اگر آنها فهم خود را از آن چه که میبینند و میپرسند افزایش دهند، این موضوع میتواند هم برای ایمنی بیمار و هم برای رضایت پزشک از حرفه ی خود موقر واقع شود علیرغم این که رشته های بسیاری در علوم پایه ی پزشکی به مرور زمان دچار تغییرات عمده ای میگردند اما علم آناتومی انسان همواره ثابت باقی میماند. آناتومی به وضوح برای جراحان ضروری است اما این علم برای هر کسی که عمل کوچکی روی بدن انسان انجام میدهد، اقدامات اورژانسی را تقبل میکند، بیمار را از نظر رادیولوژیک بررسی میکند، بیمار را معاینه میکند، بیمار را به پزشک دیگری ارجاع میدهد و یا یک عمل را برای بیمار توصیف میکند، دارای اهمیت فراوان است. همانطور که میبینیم این وظایف در کلیه ی شاخه های پزشکی رایج است. در بازهی سالهای 1995 تا 2000 ، مطرح شد که خطاهای مرتبط با عدم دانش آناتومی در ایالات متحده آمریکا 7 برابر شده است که آنها در جراحی های عمومی و عروق بوده است که منجر به 32 % آسیب ساختارهای زمینهای بدن شده است که این موضوع بیانگر ضرورت توجه همیشگی به علم آناتومی است. علوم آناتومی پایه و اساس علم پزشکی بوده و اصولاً با تمام شاخه های علم پزشکی که در آنها برای تشخیص اولیه بیماری ها باید علائم بالینی مورد تحلیل قرار گیرد، ارتباط مستقیم دارد. دانش بهتر آناتومی، توانایی تحلیل صحیح مشاهدات بالینی را ممکن مینماید. علم آناتومی بسیار فراتر از حفظ و به خاطر سپردن فهرستی از اسمهای مختلف است. فهمیدن آناتومی نیازمند این است که هم نام ساختارهای بدن را به خاطر داشته باشیم و هم موقعیت هر یک از آنها را در بدن بدانیم. با وجود آن که امروزه کالبدشناسی اجساد در میان دانشجویان بسیار رواج یافته است، اما گاهی از روشهای جایگزین نیز برای مطالعه ی این علم استفاده میشود. مانند مشاهده عینی و کار با مدلهای شبیه سازی شده مصنوعی یا پلاستیکی در اندازههای طبیعی، استفاده از مدلهای آموزشی رایانه ای و به کارگیری وسایل کمک آموزشی دیگر. ادغام شیوه های نوین و پیشرفته میتواند علاقمندی و بازآوری این دانش مهم و ارتباط بالینی آن را افزایش دهد. دانش آناتومی موجب بهبود معاینه بیمار، تشخیص صحیح و ارتباط این یافته ها با بیمار و سایر همکاران پزشک میگردد. در حال حاضر کتاب های آناتومی متعددی برای فراگیری این علم پایهای و مهم در پزشکی وجود دارد که هر کدام با هدفی خاص برای گروه هدف مشخص تدوین و گردآوری شدهاند.
 
در این کتاب سعی بنده و همکارانم بر این بوده است تا با شیوه ای نوین دانش آناتومی را در اختیار گروه های هدف مختلف قرار دهیم. شاید با نگاه اول به این مجموعه، فقط کتابی برای عبور از آزمونهای جامع علوم پایه باشد، اما با توجه به روش تلخیص و دسته بندی این کتاب،گروههای مختلف پزشکی برای یادآوری و بازآوری دانش آناتومی، در رشته های مختلف جراحی برای مرور سریع مطالب در کنار تصاویر مفهومی نیز میتوانند از آن استفاده نمایند. این کتاب در کنار سبک نوین خلاصه شده با جدول، استفاده از تصاویر شماتیک و مختلف که از منابع گوناگون برگرفته و در بعضی موارد، حاصل ابداع خالقین این اثر است، موجب درک عمیق تری از دانش آناتومی برای مخاطب میگردد.
امید است که مطالعه ی این کتاب موجب فهم بیشتر شما در دانش آناتومی گردد و در نهایت موجب بهبود. سلامتی بیماران و افزایش کیفیت خدمات درمانی جامعه پزشکی شود.
 
دکتر افشین طاهری اعظم- مهر 95
فلوشیپ جراحی لگن
رتبه دوم بورد تخصصی جراحی استخوان و مفاصل کشور
استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه
تعداد صفحات 236
نوبت چاپ اول 95
قطع کتاب رحلی
شابک 978-600-7626-96-2
مولف دکتر افشین طاهری اعظم - دکتر سعید شعبانی - دکتر امین سعیدی نیا - دکتر فائزه کیهانیان - مهدی نبئی